Radostné LETO a dovolenka v harmónii

Prichádza leto, čas dovoleniek. Mnohí si hovoríme: „Konečne, na toto sme celý rok čakali.”

A práve tu môže byť zárodok prvých úskalí. Naše očakávania, túžby, predstavy, snaha o dokonalosť a život podľa našich predstáv natlačená v jednom či dvoch týždňoch.

DOVOLENKA – od slova DOVOLIŤ si! Konečne si dovolíme to, čo sme si nedovolili celý rok! Konečne si doprajeme hojnosť a radosť života, konečne budeme so svojou rodinou!

Malý kúsok dovolenky by mal byť v každom jednom dni celého roka. Je potrebné hľadať ju v maličkostiach všedného dňa, vytvárať si chvíľky radosti pre svoju dušu. Tým zmizne tlak dohnať to počas niekoľkých letných dní. Leto sa potom stáva priestorom na nové dobrodružstvá, poznávanie, či len krátke zastavenie a chvíľky pohody.

Ak celý rok čakáme na to, aby sme si mohli DOVOLIŤ zažiť radosť, ľahko môže prísť sklamanie. Stalo sa vám už, že vytúžená dovolenka nebola podľa vašich predstáv? Že ste nedostali správnu izbu, nevyšlo počasie, členovia rodiny sa nesprávali podľa očakávaní, niekto vás nahneval alebo ste len jednoducho nedokázali vypnúť?

Ak si DOVOLÍME nečakať len na týchto pár dní v roku, určite si dokážeme udržať väčší nadhľad.

Aby sme si leto a dovolenku vedeli vychutnať plnými dúškami a čo najviac eliminovali možné narušenia našej pohody, mám tu pre vás niekoľko ďalších rád.

Medzi prvými krokmi je potrebné uvedomiť si, čo naozaj od dovolenky očakávame a či sú naše očakávania  reálne. Tiež je vhodné zoradiť si priority.

Dovolenka pre mnohých nie je lacný špás, a tak ľudia chcú za svoje ušetrené peniažky zažiť čo najväčší luxus. Bohužiaľ, často sa ten „luxus“ odvíja aj od investovanej sumy peňazí. Ale naozaj sú kulisy (izba, hotel) skutočným ukazovateľom spokojnej dovolenky? Verte mi, že nie. Z extra luxusnej dovolenky sa môžete vrátiť rovnako oddýchnutí, ale aj rovnako znechutení ako zo stanovačky pri jazere.

Možno si hovoríte, že konečne strávite čas so svojimi blízkymi. Ale aj dovolenka môže priniesť napätie a nervozitu spôsobenú práve naším očakávaním, ako si to „všetci spolu užijeme“. Na dovolenku totiž idú presne tí istí ľudia, ako sú aj doma a zmenou prostredia sa zázračne nezmenia.

Ak máte tínedžera, ktorí nemá záujem s vami stráviť čas a radšej surfuje na internete, pravdepodobne jeho prvá otázka po príchode do hotela bude, či je tu wifi. A vaše veľké sny o spoločných zábavných aktivitách sa stratia v hotelovej izbe. A čo váš partner? Zmizli vždy na dovolenke všetky problémy vo vzťahu?

Asi nie. Na dovolenku si totiž berieme každý so sebou v prvom rade samých seba. A aj keď možno s radostným očakávaním prepíname do „ružovejšieho režimu“, nemusí to byť pravidlom.

Samozrejme, tešiť sa na strávený čas so svojimi blízkymi je pekné a určite je to pre nás všetkých veľmi dôležité. Nemenej dôležitou prioritou voči nám samotným by mal byť láskyplne strávený čas plný potešenia z nových podnetov, čas zastavenia sa a uvoľnenia.

Všetky naše nadbytočné očakávania môžu byť kontraproduktívne.

Odhoďte preto zbytočné očakávania a túžby, nalaďte sa na vnútornú pohodu a radosť. Váš vnútorný pocit je plne na vašom rozhodnutí a len vy sa rozhodnete, ako ho môžu alebo nemôžu narušiť vonkajšie okolnosti.

Významným fenoménom  dnešnej doby je, že väčšina ľudí je vo veľmi vysokom pracovnom nasadení. Zmietame sa v kolotoči povinností, starostí, myšlienok. Niekedy môže byť náročné len tak z tohto nastavenia vystúpiť a potrebujeme istý čas na spomalenie a zastavenie. Ani rozbehnuté auto nezastaví zo stokilometrovej rýchlosti za hodinu na nulu v jednom momente. Tak je to aj s nami a našou mysľou. Ak je to len trošku možné, doprajte si pred dovolenkou pár dní, kedy spomalíte a budete postupne uvoľňovať svoje telo aj myseľ. Vyhnete sa tým napätiu z náhleho vzduchoprázdna a pocitu, že vy snáď už ani oddychovať nedokážete. Proces spomalenia pred dovolenkou vám pomôže pripraviť sa na oddych. To isté platí aj naopak, návrat do práce by mal byť taktiež pozvoľný.

Pred dovolenkou a po nej si teda doprajte čas na adaptáciu.

Na dovolenke trávime väčšinu času vonku v prírode, buď pri vode alebo na horách. Príroda nás lieči a prospieva našej duši. Má pozitívne harmonizačné účinky. Ak sme však väčšinu pracovného času v uzavretých miestnostiach a pobyt v prírode nie je bežnou súčasťou nášho života, cítime sa vyčerpaní. Príroda nás totiž prelaďuje na vyššie vibrácie a naše telo to čiastočne vyčerpáva, pokiaľ si na to nezvykne.

Pred dovolenkou sa snažte tráviť čo najviac času v prírode, hlavne ak na to nie ste zvyknutí. Jej krása nás totiž lieči, harmonizuje a zároveň navršuje naše vibrácie, na čo si telo potrebuje zvyknúť.

Ísť na dovolenku je svojím spôsobom stres, aj keď ho väčšinou vnímame pozitívne. Prípravy, nákupy, zabezpečenie domu, nové neznáme prostredie, cestovanie. Niekedy sa nám to však môže vymknúť spod kontroly a ak je toho na nás príliš veľa, môžeme začať situáciu vnímať negatívne a veľmi vyčerpávajúco. Preto je vhodné uvedomiť si, aký tip osobnosti ste a čo vám viac vyhovuje. Je pre vás lepšia dlhodobejšia príprava, zoznamy a dostatočný časový predstih? Alebo vám viac vyhovuje zobrať tašku s plavkami na poslednú chvíľu a vyraziť na cesty?

Aby ste predišli zbytočnému napätiu či vyčerpaniu, správne si zorganizujte prípravy na dovolenku, tak, aby to bolo plne v súlade s vašou osobnosťou.

Pamätáte si dovolenky bez telefónov a internetu? Dnešný svet sa nám snaží všetko „uľahčiť“, takže máme k dispozícii internet, voľné dáta, hovory do EÚ a podobne. Je to super, pokiaľ chce človek pracovať. Byť neustále zastihnuteľní pri snahe o oddych je kontraproduktívne. Oberá nás to o voľný čas, bráni našej mysli vypnúť, sme neustále v kontakte so svetom, od ktorého sme si chceli oddýchnuť. Odstrihnite sa do takej miery, ako je to možné a doprajte si naozaj čas pre seba. Nenechajte si ho kradnúť druhými ľuďmi či prácou, pretože čas je práve tá najväčšia hodnota, ktorou hospodárime. V čo najväčšej možnej miere eliminujte používanie telefónu a internetu. Nenechajte sa opäť strhnúť prácou alebo požiadavkami okolia o vašu pozornosť. Taktiež si dohodnite pravidlá s ostatnými členmi rodiny ohľadom používania mobilu či tabletu už pred odchodom na dovolenku.

To, či si na dovolenke udržíme dobrú náladu a pocit pohody, je predovšetkým na nás. Kam bude smerovať naša pozornosť, tú oblasť budeme posilňovať. Sledujete na dovolenke krásu nového prostredia a prírody, usmiate a veselé tváre turistov? Alebo hľadáte rozdiely medzi katalógom a realitou a to, či sa k vám všetci dostatočne úctivo správajú? Ako je možné, že dvaja ľudia na tom istom mieste a v tom istom čase vnímajú realitu úplne odlišne? Pretože ich pozornosť je zameraná iným smerom. Rozhodnite sa a vedome si vyberte, čo chcete okolo seba vidieť a svet vám to rád ukáže.

Zamerajte pozornosť na pozitíva a krásu, užívajte si chvíle tu a teraz. Inokedy to proste ani nejde.

1. RADA

Odhoďte zbytočné očakávania a túžby, nalaďte sa na vnútornú pohodu a radosť.

Váš vnútorný pocit je plne na vašom rozhodnutí a len vy sa rozhodnete, ako ho môžu alebo nemôžu narušiť vonkajšie okolnosti.

2. RADA

Pred dovolenkou si doprajte čas na spomalenie a zastavenie. Návrat do práce by mal byť tiež pozvoľný.

3. RADA

Pred dovolenkou sa snažte tráviť čo najviac času v prírode, hlavne ak na to nie ste zvyknutí. Jej krása nás totiž lieči, harmonizuje a zároveň navršuje naše vibrácie, na čo si telo potrebuje zvyknúť.

4. RADA

Správne si zorganizujte prípravy na dovolenku, tak, aby to bolo plne v súlade s vašou osobnosťou.

5. RADA

Eliminujte používanie telefónu a internetu, nenechajte sa opäť strhnúť prácou, ale požiadavkám okolia o vašu pozornosť. Taktiež si dohodnite pravidlá s ostatnými členmi rodiny ohľadom používania mobilu či tabletu už pred odchodom na dovolenku.

6. RADA

Zamerajte pozornosť na pozitíva a na krásu okolo seba. Užívajte si chvíle tu a teraz.

Príbeh:

„Táák, konečne sme tu!“ s úľavou povedala Jana a sadla si na posteľ v hotelovej izbe.

„Tá cesta bola otrasná,“ s nevôľou jej odpovedala kamarátka Petra, ktorá práve otvárala kufor, aby sa vybalila. „Aspoň batožinu nám mohli doniesť do izby. To sú služby!“

„Bože, poď sa pozrieť, tá kúpeľňa je otrasná!“ zhíkla vydesene po chvíli, keď vstúpila do kúpeľne so zubnou kefkou v ruke, aby si vyložila kozmetiku.

Jana rýchlo pribehla k nej a nechápavo pokrútila hlavou. „Tak nie je to ako v päťhviezdičkovom hoteli, ale zase to nie je až také hrozné.“

„Ja neviem, Jani, nemali by sme požiadať o inú izbu? Podľa mňa to nie je to isté, na čom sme sa dohodli v cestovke!“

„Nevymýšľaj, veď si už skoro vybalená. Pozri, aký máme krásny výhľad na more!“

„Ukáž?!“ Petra vybehla zvedavo na terasu. „No, ale dosť sem svieti slnko! Tam si veru nesadnem!“

„Načo by si tam sedela teraz, pôjdeme radšej na pláž. A večer tu budeme počúvať šumenie mora.“

„Ty máš ale romantické predstavy, myslím, že večer radšej pôjdeme niekde tancovať. Musím ešte zavolať našim, že sme prišli ok,“ povedala Petra a začala telefonovať. Jana nemala trpezlivosť čakať na koniec nekonečných Petriných hovorov, a tak radšej odišla na pláž. Po hodine za ňou prišla kamarátka, celá rozzúrená.

„Predstav si, že mi volala šéfka. Vraj ak môžem, mám vybaviť jednu reklamačku. Chápeš? Ako si to dovoľuje, veď vie, že som na dovolenke.“

„To ti len tak zavolala?“

„No v podstate nie, ja som sa ozvala prvá. Chcela som jej povedať, že som nechala dokumenty na stole a ona sa ma hneď spýtala, že či by som nebola taká zlatá a nevybavila ešte jeden mail. Tak som jej to sľúbila.“

„Vieš čo? Vypni mobil a budeš mať pokoj! Tešila som sa, že budeme spolu, ale mám pocit, že ty si zabudla, prečo sme sem prišli. Chceme si predsa oddýchnuť, vychutnať si to tu naplno! Ale u teba to tak zatiaľ nevyzerá! Stále len šomreš! Poď, ukážem ti, čo som objavila!“ povedala Jana a zobrala Petru za ruku, ktorá si už nedovolila protirečiť a podvolila sa priateľke. O pár minút už stáli na skale, z ktorej bol nádherný výhľad na celý záliv. Vietor im rozfukoval vlasy a svojím dotykom krotil horúce slnko. More narážalo o skaly a šumením sa snažilo prehlušiť urečnené čajky. Akoby súperili, koho bude viac počuť. Dievčatá ostali v tichu hľadieť na túto nádheru farieb, zvukov a vôní. Peťa sa konečne zastavila a nadýchla slaného morského vzduchu. Hlboký nádych ako čarovný prútik vyčaril na jej tvári úsmev. Myseľ sa upokojovala a všetky starosti sa jej zrazu zdali nepodstatné, ba až smiešne. Viac slov už nebolo teba. Nechcelo sa jej viac rozmýšľať, riešiť, kontrolovať. Chcela len byť.

„Zajtra mám naplánovaný úžasný výlet, určite sa ti bude páčiť!“ povedala spokojne Janka. Obe v tej chvíli vedeli, že táto dovolenka bude proste úžasná!

Článok nájdete v časopise Balans. www.balans.sk

Majzlíková Martina
Som autorka knihy Šťastná žena, 12 krokov k šťastnému životu. Zaujímam sa o otázky životného šťastia a vplyvu myslenia na jednotlivé aspekty života. Zároveň sa na blogu www.rawfamily.eu venujem vedomej príprave jedla, mentálnemu nastaveniu v oblasti zdravého životného štýlu a raw stravovaniu. Viac sa dočítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.