Čo ničí naše vzťahy? ZÁVISLOSŤ

Životom sa snažím kráčať s otvorenými očami a viac-menej stretávam ľudí, ktorí riešia tie isté problémy, aj keď v iných odtieňoch a kulisách. Samozrejme, že ani ja nie som výnimkou.

Čo nás teda trápi? Zdravie, financie (hojnosť) a vzťahy. V jednej z týchto oblastí (alebo aj v každej z nich) sa väčšina z nás borí s určitými komplikáciami.  Kde je problém závažnejší, tomu venujeme väčšiu pozornosť. A čím menšie problémy a rovnováha, tým sa cítime v živote spokojnejší.

Veľkosť a závažnosť „problému“ je vnímaná subjektívne, a preto sa nedá paušalizovať. Čo je pre niekoho životným problémom, druhý nemusí ani evidovať ako komplikáciu. Naším vnímaním si ovplyvňujeme celkovú stabilitu danej oblasti.

Ale dnes sa chcem venovať práve vzťahom, a to našim závislostiam vo vzťahoch.

 V čom je problém?

Pred mnohými rokmi som čítala od OSHA knihu a v nej uvádzal, že vzťah musí mať slobodu. Úplnú slobodu. Vtedy som tomu nerozumela, pretože partnerský vzťah s absolútnou slobodou som už nepokladala za vzťah.

Až rokmi som odhalila hĺbku týchto slov.

Vo vzťahoch od partnera (môže ísť o životného partnera, rodiča, dieťa, kolegu…) očakávame naplnenie našich potrieb.

Chceme od druhých to, čo m chýba.Svojím správaním si podmieňujeme určité prejavy správania sa voči nám a nárokujeme si to.

 

Vtedy sa vo vzťahu stráca sloboda. Máme očakávania, predstavy a požiadavky voči druhým osobám. Chceme, aby boli takí či onakí, správali sa tak alebo onak, konali tak, ako je to príjemné nám. A dochádza k sporu, konfliktu… Pretože každý máme SLOBODU v sebe. Je to najväčší dar, aký nám bol daný. Sloboda je ZÁKON, nie výsada.

Prečo teda nedáme druhým ľuďom slobodu? Pretože to, čo v sebe nemáme spracované a obsiahnuté, CHCEME od nich.

Opýtaj sa teda seba: „Čo chcem od druhých? Čo mi chýba?“  Čo je to? LÁSKA? AKCEPTÁCIA? PRIJATIE? UVEDOMENIE SI SEBA? POZORNOSŤ? STAROSTLIVOSŤ? KONTROLA? ISTOTA? HOJNOSŤ? SEBAPOTVRDENIE? ENERGIA?

A aké je riešenie? Všetko si vieš dať sám. Všetko máš v sebe. Nepotrebuješ byť závislýod druhých, aby ti niečo dali.

Svojou závislosťou často zväzuješ ľuďom vo vzťahu ruku. Tlačíš ich, manipuluješ a oni sa automaticky bránia. Ak máš niečo dostať, musí to byť dobrovoľný dar, nič nemôžeš žiadať nasilu.

Ale v praxi to funguje tak, že ak daný deficit vo svojom vnútri vyriešiš, problém z tvojho života odíde.A práve to, čo ti ukazujú vzťahy, máš v sebe spracovať a venovať danej oblasti patričnú pozornosť.

V prípade, že odídeš zo vzťahu bez vlastného vyriešenia situácie, v novom narazíš na podobné problémy, ktoré ti opäť budú ukazovať, čo ti chýba a čo máš riešiť.

Neujdeš pred tým, pretože sa učíš a ľudia okolo teba sú ti veľkým DAROM, pomocníkmi, zrkadlom, ktorí ti ukazujú tvoje naladenie a navigujú ťa. Vnímaj ľudí okolo seba ako dar, pretože každý z nich ti prináša to, čo potrebuješ.

Zbav sa svojej ZÁVISLOSTI a uč sa slobode vo vzťahoch… Namiesto siahania do vreciek iných ľudí, naplň tie svoje vlastným učením a uvedomením.

SLOBODA je ZÁKON a naša ZÁVISLOSŤ je hrubé porušenie tohto zákona.

Majzlíková Martina
Som autorka knihy Šťastná žena, 12 krokov k šťastnému životu. Zaujímam sa o otázky životného šťastia a vplyvu myslenia na jednotlivé aspekty života. Zároveň sa na blogu www.rawfamily.eu venujem vedomej príprave jedla, mentálnemu nastaveniu v oblasti zdravého životného štýlu a raw stravovaniu. Viac sa dočítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.