Jednoduchosťou k spokojnosti v živote

Cesta k spokojnému životu vedie cez jednoduchosť. Žiť jedno-ducho, teda byť za jedno so svojím duchom, sa však pre mnohých zdá až príliš zložité. Ako sa nám to ľuďom mohlo stať, že naše životy sú také náročné, vyčerpávajúce a neutíchajúce? Kde robíme chybu, že máme tak málo času a veľa povinností? Snažíme sa zastaviť, ale kolotoč, na ktorom sa vezieme, len sem-tam spomalí. Nedovolí nám úplne vystúpiť.

Odpoveďou je aj to, že od života veľa požadujeme. Chceme toho veľa vlastniť, zažiť, vidieť, spoznať. Chceme sa podeliť o svoje zážitky, dať o sebe vedieť, vedieť aj o druhých. Naše chcenie nás nechtiac ženie ďaleko od jednoduchosti života. Obklopujeme sa množstvom predmetov, zahlcujeme sa mnohými informáciami, túžime po rôznorodých chutiach, udržiavame veľa vzťahov, aj tých nereálnych cez sociálne siete. Hromadíme majetok, cestujeme z miesta na miesto. Stačí si len vybrať a k splneniu našej túžby je len krok. Nemusíme takmer na nič čakať.

Možno si teraz hovoríte, že sa to týka len konzumne žijúcich ľudí. Ale kto v súčasnom svete nežije konzumným spôsobom života? Konzum sa dnes netýka len hmotných vecí, ale aj zážitkov, zábavy a informácií. Kde je teda tá správna hranica spokojného jednoduchého života a primeraného komfortu či hojnosti? Tú si potrebuje nastaviť každý sám svojím triezvym uvážením, čomu a komu je ochotný venovať svoju pozornosť.

Svoj svet si tvoríme vlastnou pozornosťou. Čas a energia, ktoré nám boli dané, sa práve vďaka pozornosti pretavujú do reálneho sveta. Naša pozornosť je teda náš vlastný energetický a časový výdaj, je to odovzdávanie svojho života hmote.

Každá vec, vzťah, informácia, všetko naokolo si od nás vyžaduje pozornosť, kúsok nás samých, kúsok nášho života. Počnúc oblečením, ktoré potrebujeme vyprať a odložiť do skrine, cez jedlo, na ktoré sme museli pracovať, nakúpiť a spracovať ho, pokračujúc ľuďmi, ktorí nás obklopujú, informáciami zo správ či sociálnych sietí, až po rastlinky v byte, ktoré raz za čas polejeme.

Čím viac toho okolo seba máme, tým viac pozornosti nás to stojí, dôsledkom čoho máme menej času. Núti nás to uvažovať o minulosti či budúcnosti, plánovať a organizovať rozloženie pozornosti. Odpútava nás to od nášho bytia, od nás samých.

Tiež je dobré uvedomiť si, že aj veľké množstvo podnetov a predmetov, ktoré máme okolo seba, spôsobujú akési otupievanie voči jednoduchej radosti. Sme ako závisláci, ktorí neustále potrebujú zvyšovať dávky, aby mohli pocítiť šťastie. Jeme väčšie porcie jedla s rôznorodejšími chuťami, máme plnšie šatníky, väčšie autá, cestujeme ďalej a častejšie. Potešili by sa vaše deti či vnúčatá z toho, z čoho ste mali radosť vy? Stačilo by im tak málo hračiek? Obyčajná lízanka? Alebo aj oni potrebujú toho veľa a hlavne často?

Možno si mnohí myslia, že k životu v hojnosti majú ďaleko. Ale skúste svoje súčasné bytie a bytie vašich detí či vnúčat porovnať s obdobím pred sto rokmi. A čo päťsto rokmi? Aktuálne sa po materiálnej stránke máme aspoň na našom území oveľa lepšie. Bohužiaľ však spadáme do pasce konzumu a kolotoča okamžitého uspokojovania svojich potrieb. Pre veľké množstvo vecí, po ktorých túžime, musíme viac pracovať. Život je síce naoko jednoduchší, ale na výdaj energie a rozptýlenosť pozornosti oveľa náročnejší. Netýka sa to len materiálnych vecí, ale aj množstva informácií, ktoré k nám neustále prúdia. Všetko nás to odvádza od bytia tu a teraz, od nás samotných, od jedno-duchosti života. Zmätok naokolo nás vyčerpáva a prináša nepokoj do nášho vnútra. Myseľ neustále plodí nové a nové výmysly a my sa chytáme na háčiky. Túžime po materiálnom, po zážitku, vonkajšom poznatku alebo po pocite. Tým, ako sa vzďaľujeme jednoduchosti, tak sa vzďaľujeme aj sami sebe.

Ako sa navrátiť k jednoduchosti v živote?

1. Múdro hospodárte so svojou pozornosťou

Uvedomte si, že vaša pozornosť je v skutočnosti vaša životná energia a čas. Rozhodnite sa, čomu a komu ste ochotní naozaj venovať kus svojho života. Dovoľte si postaviť vašu pozornosť na dôležité miesto. Je ako piesok v presýpacích hodinách. Keď sa minie, je koniec. Každé jedno zrnko je pozornosť, ktorú ste niekomu alebo niečomu venovali. Je magické, lebo ním tvoríte vlastný život. Máte však len obmedzené množstvo. Aj keď sa zdá, že tých zrniek je nekonečne veľa, raz sa hodiny presypú. Je načase začať hospodáriť rozumne a vedome sa rozhodovať, kam vaša pozornosť bude smerovať.

2. Nedržte sa toho, čo vám neslúži

Ak teda túžite po jednoduchosti, je potrebné začať upratovať.  Nielen váš dom, ale aj vašu myseľ či vzťahy. Asi najjednoduchšie je začať upratovať svoje okolie. Všetky predmety, ktoré vás obklopujú, by mali byť pre vás užitočné alebo vám spôsobovať radosť. Ak to tak nie je, nemá zmysel držať ich vo svojom dome či byte. Aj keď možno máte pocit, že neprekážajú, pri veľkom množstve predmetov v domácnosti strávite oveľa viac času upratovaním, prípadne hľadaním. Ťažšie sa udržuje prehľadná a čistá energia obytného priestoru. Smerovanie k minimalizmu v domácnosti môže oslobodiť nejednu ženu od kolotoča nekončiacich domácich prác. Zároveň priestranné a čisté prostredie vplýva pozitívne aj na váš vnútorný svet. Každý predmet má totiž svoju energiu, ktorou na vás pôsobí. Mali by ste sa obklopovať tým, čo vás harmonizuje. Nepotrebné veci v domácnosti určite k tomu nepatria. Pri nákupoch je dobré zvažovať, čo naozaj potrebujete. Nezahlcovať sa novými a novými predmetmi je ekonomické a ekologické, ale zároveň to pomáha udržiavať pokojnejšiu atmosféru vo vašom vnútri. Nákupné náplasti šťastia v konečnom dôsledku spôsobujú len prehlbovanie prázdnoty.

Pred každou väčšou zmenou v živote je dobré upratať z domova nepotrebné predmety. Vytvorí sa tým priestor na vstup novej energie, ktorá je potrebná na zmenu. Ľahšie si utriedite aj vaše myšlienky a následne si otvoríte dvere k ďalším oblastiam vo vašom živote, ktoré si zaslúžia prehodnocovanie vašej pozornosti.

3. Udržiavajte svoju pozornosť a nenechajte sa rozptyľovať

Aj vďaka rozvoju digitálnych technológií či rozvoju kinematografie sa fungovanie nášho mozgu mení. Sme neustále vystavovaní novým podnetom, dôsledkom čoho presúvame častejšie a rýchlejšie svoju pozornosť. Následne máme problém sústrediť sa na jednu činnosť a sami vyhľadávame rozptýlenie presúvaním pozornosti. Môžete to sledovať napríklad pri deťoch, ktoré pozerajú rozprávku a pritom hrajú hru na mobile. Prípadne u ľudí sediacich v kaviarni neustále pozerajúcich do mobilu a riešiacich aspoň tri konverzácie naraz. Taktiež, ak má film len jednoduchú dejovú líniu, začíname sa nudiť. Koncentrovať sa na činnosť a nenechať sa rozptyľovať si preto potrebujeme trénovať. Pri jednotlivých činnostiach je dobré uvedomovať si, čo robíme a vedome sa rozhodnúť, že nebudeme činnosť prerušovať z neoprávnených dôvodov. Nemali by sme ani myšlienkami odchádzať do minulosti alebo budúcnosti. Vždy, keď si uvedomíte, že pozornosťou utekáte od činnosti, vráťte sa svojou pozornosťou späť. Pomôže vám to upokojiť myseľ a nebudete sa cítiť vyčerpaní. 

4. Nechcite byť všade a všetko zažiť

Dnešný svet je otvorený a mnohí z nás prirodzene túžia spoznať ho a ochutnať celý. Cestovanie bezpochyby prináša mnoho benefitov do života, ale aj v tomto smere je dobré stanoviť si zdravé hranice. Samozrejme, týka sa to aj rôznych spôsobov zábavy či spoločenského života. Vašou hranicou by mal byť váš pocit. Dôležité je nepresycovať sa a konať vedome. Ostať schopní si tieto momenty vychutnávať a prežívať naplno, aby sa nestali všednosťou či dokonca akousi náplasťou prázdnoty, podobne ako je to u niektorých ľudí pri nákupoch rôznych nepotrebných vecí.

5. Dovoľte si nevedieť všetko

Preinformovanosť dnešného svete nás pravdepodobne postupne bude viesť k opačnému trendu. Dnes už vieme aj to, čo nechceme. Napríklad, čo mal na večeru náš sused zdieľajúci svoje jedlo na sociálnej sieti, čo je nové na politickej scéne, čo všetko sa udialo vo svete a aj ako máme žiť, čo máme robiť alebo si kúpiť. Na každú otázku dostaneme odpoveď, ale ešte s väčšou pravdepodobnosťou dostaneme odpoveď aj na otázku, na ktorú sme sa nepýtali. Ak budeme prebytočné informácie zo svojho života odstraňovať, zostane nám viac času a pozornosti na sebe samom. Dokážeme si prinavrátiť pozornosť do nášho vnútra a k intuitívnemu vedeniu, ktoré aj tak vie najlepšie, čo práve potrebujeme. Odpájaním sa od vonkajšieho vedenia cez informácie sa dokážeme dostať hlbšie k sebe samému a k tomu skutočnému, pravému a najlepšiemu poznaniu. Preto si dovoľme nevedieť všetko, aby sme vedeli to podstatné.

Afirmácie

Dovoľujem si prepúšťať zo svojho života všetko nepotrebné.

Som naplnený vnútorným pokojom a láskou. Láska mi ukazuje skutočné hodnoty.

Moja myseľ je čistá a jasná.

V tichosti načúvam svojmu vnútornému hlasu, aby mi odkrýval pravdu v živote.

Článok nájdete v časopise Balans. www.balans.sk

Majzlíková Martina
Som autorka knihy Šťastná žena, 12 krokov k šťastnému životu. Zaujímam sa o otázky životného šťastia a vplyvu myslenia na jednotlivé aspekty života. Zároveň sa na blogu www.rawfamily.eu venujem vedomej príprave jedla, mentálnemu nastaveniu v oblasti zdravého životného štýlu a raw stravovaniu. Viac sa dočítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.